İNSAN, YAŞADIĞI KADARINI BİLİR, YAŞAMADIĞINI BİLEMEZ…

İNSAN, YAŞADIĞI KADARINI BİLİR, YAŞAMADIĞINI BİLEMEZ...ile ilgili görseller ile ilgili görsel sonucu

Zaman gelir insan, boğazındaki düğümlenen parasız tükürüğü bile yutkunamaz. Hani, derler ya, gülmek para ile değil parasız. Aslında, mutlulukta para ile değil. Mutlu gibi görünen, mutsuz proleteryanın emeğinden başka satacak hiçbir şeyi olmayan tüm varlığı, emeğe olan talebidir. İstekler ve arzular sınırsızdır. Ama tek bir şart var sınırlar, dahil olmak üzerine sınırlıdır.

Bazen hayat, insanı, o kadar çok hırpalar ki, nerede duracağını bilmez.

Bugünkü durağım belli.

Sayın Ümit Dikbayır’ın T.B.M.M.’ndeki konuşması.

İyi Parti Sakarya Milletvekili Sayın Ümit Dikbayır’ın gündem ile alakası olmayan, gündemi değiştiren konuyu kürsüye taşıması kafaları karıştırdı.

Ama..

Düşüncelerini ifade eden vekili, canı gönülden kutlamak yürekten olmalı. Kanayan yaraya parmak basan duyarlı bir vekilin hayatın gerçeklerini geldiği gibi aktarması, vatandaşı mutlu etmedi. Memnun da etmedi. Sadece tebessüm ettirdi ne diyor diye. Gerçekten toplum olarak duyarsızlaştık mı? Yoksa duyarlılıkta profesyonellik mi yaşıyoruz?

Düşündürücü.

Gerçekleri olduğu gibi kabullenmek güzel. Bir de gerçekdışı yaşanılanlar var. Spontane akıp gelişen, hayatın trajikomik sahnesi etkiledi.

Hüzünlendirdi.

Sayın Ümit Dikbayır’a verilen süre beş dakika ve beş dakika da, hayatı bu kadar güzel kimse vurgulayamazdı. Yaşanılanları kısa ve net anlattı.

Ve..

Devam etti.

” Kanun hükmünde, sağlık üzerine konuşma yapmak için buradayım. Maalesef, üzülerek bir konuşma yapmak durumundayım. Yeni vekilim. Üzülerek söylüyorum ki, sizler halktan kopmuşsunuz. Burası milletin meclisi. Bize, sadece vekalet verdiler. Sadece hatırlatmak istiyorum. Milletvekilliğin kelime anlamını unutmuşsunuz. Biz, milletin vekiliyiz. Bunu lütfen hatırlayın. Millet, bize vekalet verdi. Niye verdiler? maaşınızı alın, bizim, refah ve huzurumuz için çalışın. Bakın, siz, ne istediyseniz bu millet verdi. Oy verdi, vergi verdi. Fedakarlık yaptı. Bakın, şimdi sıra sizde. Milletimiz gerçekten çok zor durumda. Özellikle elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar yükselen döviz kuru yaşamın her alanına zam olarak yansıdı. Geçim sıkıntısı hat safhalara ulaştı. İnsanlar geçinemiyor, birbirlerine borçlarını ödeyemiyor, birbirlerinden kaçıyorlar. İnsanlar bakkaldan kaçıyor, ev sahibinden kaçıyor, marketten kaçıyor. Bir baba düşünün ki, çocukları ondan birşey isteyemesin diye, çocuklar uyuduktan sonra eve giriyor. Önceden insanlar sebze ve meyvesini taze olsun diye pazar’a sabah saatlerinde çıkardı. Şimdi, akşamüstü çıkıyorlar daha ucuz diye. Daha durumu kötü olanlar ne yapıyor biliyor musunuz? gece karanlığında çıkıyor maalesef, çöplerden sebze ve meyve  topluyor. Dolar 7.20’yi gördü. Elektrik ve doğalgaza yaklaşık yüzde elli zam yapıldı. O günden bugüne dolar 5.50’a indi. Yani, arada yüzde otuzluk bir düşüş var. Bunu vatandaşa yansıtın. Nefes alacağı bir alan yaratalım diye konuşmasını sürdürürken, altenatif düşünce ve görüşlerini de proje gibi sunması, çözüm üretmesi çok güzel. İnsanlar birbiriyle kavga ediyorlar, birbirlerine borçlarını ödeyemiyorlar. Geçim sıkıntısı nedeniyle çiftler boşanıyor. Bu boşanan çiftlerin çocukları annesiz ve babasız büyüyecek. Bunun günahı, vebali ağır olur. Allah rızası için milletin size verdiği görevi ve yetkiyi millet için kullanın. Ahireti ve hesap gününü unutmayın.” diyor Sayın Ümit Dikbayır.

Daha devamı var, ama vesselam…

Düşündüren kısmı…

Velhasıl…

Bir babanın, çocuklarına ve eşine mahcubiyeti yaşaması ne kadar kötü değil mi?

O yüzden…

İnsan, yaşadığı kadarını bilir, yaşamadığını bilemez. Nerede yaşam varsa orada merhamet, nerede vicdan varsa, orada umut vardır.

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s