HAYATTA NELERE SAHİP OLDUĞUN DEĞİL KİMİNLE OLDUĞUN ÖNEMLİ!!!

Ä°lgili resim

Yeterince iyi olamıyor insan.

Yeterince iyi de düşünemiyor.

Yeterince iyi olmanın daha fazlası da yoktur.

Bazen rahatsızlık, bazen mutsuzluk, bazende mutlu eder ve rahatlatır.😊

Bakıyorum, görüyorum, duyuyorum daha fazlası olduğu kanaatindeyim.

Beynim çatallama daldı, içsesim “düşünmüyorum”da diyor. Paradoks yaşıyorum. Bu minvali yaşarken elzem ile hasbihal ediyorum.😊 Allah kötü ol demedi ki doğruyu, eğriyi, yalanı ve hakikatı da göstermedi mi? evet hepimiz insanız, muhtelif insan olduğumuz için farklı duygu ve düşüncede bir arada yaşıyor, aynı ortamda teneffüs ediyoruz. Gözlemlediğim, mükemmelliyetçiliğin olduğu yerde hasbihal edemiyoruz. Hasbelkader yaşadığımız dünyayı kemale erdikçe marjinalleşiyoruz.😁

Maalesef günümüz nadan mükemmelliyetçiliği yaşarken iyi olmak, çok iyi olmak ve daha fazlasıyla herşeyin merkezi olmak istiyor. Kibir, ego ve herşeyi yapıyorum, herşeyi başarıyorum, herşeyi biliyorum arkamdan herkes bakıyor. Hayat egomenyası deviniminde, herşeyi ben bilirim zihniyetin neresinden bakacağımız bilim ötesi paradoksu yaşıyor.😀

Einstein olsaydı, acaba ne düşünürdü.

“Oğlum akıllı ol, böyle şeylerle beyni zorlama. Zaten yüzde beşi, onbeşi ya da yüzde otuzbeşin neresinde kaldığı şaibeli” derdi.🤣

Mesela dedim…

Herşeyi ben bilirim demek ne demek, bak işte bu olmadı.

Sen koştururken elin adamı arkanı topluyor.

Hata yapmıyorum derken neyi kast ettiğini anlayamadım. Kabul etmeni düşündüğüm bir hadise var. Hatasız kul olmaz, hatamla sev beni diyor ünlü üstad Orhan Gencebay.😂 Bende ki düşünce farklı gelebilir, fakat her tecrübe hata ile yaşanır. Beş parmağın beşi bir olmadığına göre hepimiz hata yaparız. Sanma ki bu dünya bu şekilde devam edecek. Bugünün bir de yarını var. Çoğu kez düşlediğim, hiç düşünmediğim konuları kavradım. Zaman ötesini yaşıyorum..Mükemmelliyetçiliğin ruhuna işlediği için istenmiyorum diye düşünebilirsin, düşünceyi geliştirebilirsin. Ama inan ki ufak atta civcivler yesin derim.😀 Yalandan üzerine yok. Kendi dünyanı yaşadığın için kimse anlamak istemiyor olabilir mi, başarı dolu hayatında başarı yok sen ve dünyan var kimseyi görmek istemiyorsun. Hep mükemmellik ve mükemmel olmak nereye kadar. Mükemmel hayat, mükemmel çevre, mükemmel iş ve mükemmel insanlar. Şaşalı hayatın hümanistliği nerede kalıyor? Spiritüelliği yaşayan narsist egemenliği, hayat fenomeninde sürüp gidiyor. Bu fenomenliğin bir başka boyutu daha var. Kendini dev aynasında görüyor olabilir misin, bu da sana oldukça zarar veriyor. Mutlu musun, olabilirsin. Her mutlulukta başarı, her başarı da mutluluk olamaz.😍

Sorunların ne olduğunu bildiğin halde çözüme gitmemek gururunu okşuyor, mükemmel olmak için bir yüzün yok, yüzlercesi var. Şimdi soruyorum, sen kimsin? düzeltme gereği duydum. Siz kimsiniz?😁 hangi yüzünüzü bana karşı kullandınız, öğrenmek ve bilmek hakkım olduğunu düşünüyorum. Yaşadıkların reelliği yaşatmaz, yarım kalmışlık duygusuyla hep içinde yaşıyor, ama hiç kimseye hissttirmediğini düşünüyorsun. Başarılı mıyım, bilmem, ama nereye kadar. Hep yoğun stres altında, mükemmelliği öne sürmeye çalışıyorsun. Bunu çevren, eşin, dostun, akraban ve çalıştığın kurum herkes biliyor. Gücün yetmiyor, yenemiyorsun içindekini. Çok büyük bir kayıp. Geçenlerde oğlumla sohbetimde, beş şey olmaya çalışma. Birşey ol, birşey üzerine yoğunlaş, o da senin olsun, seninle olsun dedim. Tamam dedi. Ve birşey üzerine yoğunlaşmaya başladı. Nacizane tavsiyem artık arkadaş mı dersiniz, bir dost mu dersiniz, sıradan biri mi dersiniz, normal bir vatandaş deyin geçin. Bir hadise üzerine yoğunlaşın, birkaçı üzerine yoğunlaştığınızda yardım alın, bilgi alın, destekleyici konuları ihmal etmeyin derim.

Sürekli koşuşturma içine girmeden yoluna devam edebilirsiniz. Yetersizlik hissine kapıldığın an herşey zaten bitmiştir. Ne kadar doldurmaya çalışsanda imkansız. Bir kapasite vardır. Anlattığım bir hayal, ama doğrularınla hareket etmeye devam ettiğin müddetçe mükemmelliyetçiliğin hep seninle beraber olacak. Başarı da başarılarda. Bu yüzden sana nacizane tavsiyem. Yaşadıklarını bir başkası da yaşamış olabilir. Herşeyi basit görme, kendin içinde her zaman mükkemmel olduğunu da düşünme. Mükemmel insan alçakgönüllüdür. kibardır, mütevazıdır, nezaketi ile ben mükemmellim demez. Örnektir. Herşeyi ben bilirim demeyeceği gibi, çok bilgiliyim demez. Anlatır, aktarır ve mümkünatın en sadesini yaşatır. Basittir.

Sanma ki her kalıbın içindeki insandır, insanı farklı kılan vicdan ve merhamettir. İnsanın bir yanı hep eksik, eksik olduğu tarafını nedense hep tamamlamak ister.

Değer bilmeyene sakın ola ki geçmişinizi sunmayın. Ne Yaptığını bilmeyen insanlardan almak mümkün değil. Asla bilmeyenle tartışmayın. Çünkü her zaman düşünce profili, mükemmel olan insan vardır. Arkanıza bakmayın, geleceğe ışık tutarak hedefinize ilerleyin.

Mükemmellik demek herşeyin yolunda olması demek değil, hayata ve yaşama karşı mutlu görünürken ustalaşmak demektir.

Hiç sevemediğim, gururu, onuru, izzetinefsi, haysiyeti hiç düşünmeden devinime geçmesi. Düşündüren kısmı ise, ne kadar mükemmel olsada sınıfta kalması. Babam hep derdi ki, “Oğlum sen sen ol, hayatta nelere sahip olduğun önemli değil kiminle olduğun önemli.”

Ne güzel demiş şair, Mutluluğu benimle bulan benimdir, gerisi Misafir. O yüzden yazdıkça mutlu oluyorum, mutlu oldukçada güzelleşiyorum.

Sevgiyle kalın.

Email adresinizle takip edebilirsiniz.

yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Özlem Soydan dedi ki:

  Ne mutlu size ki yaşamın ne olduğunu çok iyi anlamış, öğrenmiş ve özümsemiş bir babanın oğluymuşsunuz.
  “Hayatta nelere sahip olduğun önemli değil kiminle olduğun önemli.”
  Yerden göğe kadar…

  Liked by 1 kişi

  1. Yakup Uykutalp dedi ki:

   Hayatı idrak etmek çok önemli. Tasdik etmek daha farklı düşünceleri temsil ediyor. Maalesef günümüz koşullarına ayak uydurmak zor. Hala çok gerilerden geçmişi yaşamaya devam ediyoruz gibi geliyor. Kuantumaa girmeyeceğim hocam. Zaten girdiğimde çıkılmaz bir kanıya da varıyorum zamanı. O yüzden hayatta nelere sahip olduğun önemli değil kiminle olduğun önemli. Ben de, gönül dolusu sayfa dostlarımla olduğum için mutluyum. Sevgiyle kalın. Sağlıcakla kalın. Düşüncelerinizi sayfamdan eksik etmeyin. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s