TOPLUMUN EĞRİLTİSİ.

TOPLUMUN EĞRİLTİSİ. ile ilgili görseller ile ilgili görsel sonucu

Doğruluk bir hazinedir.

Evet Yunus emre, Taptuk Emre’ye kırk yıl boyunca hizmette bulundu.

Yunus Emre, ne iş olursa yaparım dedi. Taptuk Emre, dergahında Yunus Emre’ye odunculuk vazifesiyle görevlendirdi.

Ve Yunus Emre odunun yaşını ve eğrisini toplamazdı. Yunus Emre’nin hassasiyeti, Taptuk Emre’nin dikkatini çekti.

“Yunus, dağda hiç eğri odun yok mu hep düzgün odunlar getirirsin diye sordu.”

Yunus ” Şeyhim, burası öyle hak ve doğruluk kapısı ki buraya değil eğri adam, eğri odun bile giremez” dedi.

Kimi işler görünüşte sıradan gibi görünse bile temel gaye, nefsi kırmak ve maddi bir hizmet ya da faaliyet olarak düşünülemez. Dağda insan olmadığı ve iç dünyasıyla başbaşa kalan Yunus Emre, kuşlar, ağaçlar, akan sular, hayvanlar, gökyüzü ve tabiat vardır. Saf olan gönlünü daha da saflaştıran Yunus Emre, varlıkların esrarlı dilini öğrenir.

Allah’ın özene bezene yarattığı tek varlık insandır. Ve bugün çağın en üstün teknolojisiyle hizmet veren düşünen varlık insan, toplum eğriltisinden kendisini alıkoyamıyor. Sansür koyuyor, hak ihlallerinin ölçüsünü kendisinde hak gördüğü gibi, toplum bireyini hiçe sayıyor. Bugün yaşadığımız ortamın yüzde kaçında mutlu, yüzde kaçında mutsusuz. Aslında hiçbir şey düşündüğümüz gibi değil, düşündüğümüz, yabanıl barınağın bahtsız batıl düşüncenin bağnazlığıdır. Sonrasında aforoz edilir gibi, buğz ediliyoruz. Düşüncenin ölçütü olamaz. Doğrudur ya da yanlıştır, ama yargılamak, sorguya çekmek haddimize değildir. Yaşadığımız sıkıntının duygu tellallığıyla alakası olmayan, düşünce tellallığı celladı olduğumuz kendimizce hak yolunda buğz ediyoruz. Sindirmeye çalışıyoruz, dünya vatandaşı olmak mücadelesi yerine, kötü bir düşünceymiş gibi, şehir şehir, ülke ülke dolaştırmanın egusunu yaşıyoruz. Düşüncesine, davranışına, edasına ve hal hareketlerimize dikkat etmediğimiz, ama gücümüzü bir başkasının üzerinde gösteriyoruz. Eziyoruz, üzüyoruz, bir kağıt parçası gibi büzerek toplumda yol almaya devam ediyoruz. Hani nerede Yunus Emreler, Taptuk Emreler, Hani nerede Mevlanalar, Somuncu Babalar, Oruç Babalar ve Eyüp Sultanlar.

Yaşam kısa bir zaman, ancak hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaya devam ediyoruz. Bir kelebeğin ömrü kadar yaşamımız var. Gençliğimiz gitti, yaşlandık ve yol almaya devam ederken, üzerimize düşen vazifeyi yerine getirdiğimiz gibi, doğruyu yanlışı ayırt edemiyoruz. Kendimizle iç hesaplaşmayı yapamıyoruz. Bizler geçmişimizi sorgularken nerede yanlış yaptık, nerede eksik kaldık, hatamız nerede diye dönüp benliğimizle hesaplaşmadık. Hep kendimizi artı tarafından baktık. Bugün yaşadığımız sıkıntıları düze çıkaramadığımız ama geçmişimizi hep önde tutarak doğru adımlar attığımızı savunduk. Maliyetini hesaplayamadığımız mutsuz müşteriler, verimsiz çalışanlar, kaçan fırsatlar ve tamamlayamadığımız projeler işte bunların hepsi toplum eğriltisidir. İyi olamadığımız bir gerçek. Peki iyi olamıyorsak, cesareti neden kırıyorsunuz? Cesaretliler cesaretini savunurken, haksız cesaretlilerde topluma kabus olmuş, toplum daniskasına çanak tutan antenlerle dolmuş. Anten çekim alanı gücü nereye gidiyorsa, nereye götürüyorsa yanlışı, eğriltisine önem verilmedi. Düşünsenize Büyük Okyanusun ortasına demirlenmiş bir gemi ve gemideki sayısız suçsuz. Toplum eğriltisindeki insan sayısı dünya nüfusunun yüzde beşine bile tekabül etmez. Çünkü bütün insanlar aynıdır. Doğarken aynı kişilik ve karakter vardır. Büyüdükçe sadece alışkanlıklar değişir.

Maneviyatımız nerede kaldı. Bunu sorma zamanı geldi ve geçiyor. Eşikten adım attığımız yerde bırakıyoruz, caddeye çıktğımızda herşey karşımıza çıkıyor. İşte burada engel olmak imkansız gibi geliyor. Düne bugüne ve yaşayacağımız yarına nasıl yanıt vereceğiz diye hiç kendimize sorduk mu? Evet doğruluk bir hazinedir. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Gerçektende hayat felsefem hiç değişmedi. İnanmış insanların dünyasında yaşarken.

Sevgiyle kalın.

Not: Email adresinizle takip edebilirsiniz.

yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

yakupuykutalp@gmail.com’dan iletişelim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s